Дневен ред 2030
Целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР) – съвкупност от 17 взаимносвързани глобални цели като „план за постигане на по-добро и по-устойчиво бъдеще” – бяха определени през 2015 г. от Общото събрание на ООН и трябва да бъдат постигнати до 2030 г.
Седемнадесетте ЦУР са: (1) Изкореняване на бедността, (2) Предотвратяване на глада, (3) Добро здраве и благополучие, (4) Качествено образование, (5) Равнопоставеност на половете, (6) Чиста вода и санитарно-хигиенни условия, (7) Достъпна и чиста енергия, (8) Достоен труд и икономически растеж, (9) Промишленост, иновации и инфраструктура, (10) Намаляване на неравенствата, (11) Устойчиви градове и общности, (12) Отговорно потребление и производство, (13) Борба с климатичните промени , (14) Живот под водата, (15) Живот на земята, (16) Мир, справедливост и силни институции, (17) Партньорства за целите.
ЦУР са включени в резолюция, известна като Дневен ред за устойчиво развитие 2030, която идентифицира конкретни подцели за всяка цел, наред с показатели, за измерване на напредъка.
Тринадесетата цел „Борба с климатичните промени” предвижда изпълнението на следните подцели:
- Засилване на устойчивостта и способността за приспособяване към свързаните с изменението на климата опасности и природни бедствия във всички страни.
- Интегриране на мерки срещу изменението на климата в националните политики, стратегии и планиране.
- Подобряване на образованието, повишаване на осведомеността и на човешкия и институционалния капацитет относно смекчаване на последиците от изменението на климата и приспособяването към него, намаляване на въздействията и ранно предупреждение.
- Изпълнение на поетия по Рамковата конвенция на ООН ангажимент от развитите страни за съвместно мобилизиране на 100 милиарда долара годишно до 2020 г. от всички източници. Средствата са заразвиващите се страни в контекста на действия за смекчаване на последиците и прозрачност на изпълнението ипривеждане в действие на Зеления фонд за климата чрез капитализирането му във възможно най-кратък срок.
- Насърчаване на механизмите за увеличаване на капацитета в най-слаборазвитите страни и развиващите се малки островни държави за ефективно планиране и управление, свързано с изменението на климата, като се обръща особено внимание на жените, младежите, местните и маргинализираните общности.
За повече информация: https://sdgs.un.org/2030agenda