>

Въздействие върху човешкото здраве

Повишаването на температурата на Земята има негативни последици за човешкото здраве. Климатичните промени застрашават постигнатия през последните петдесет години напредък, свързан с намаляването на бедността, подобряване на здравеопазването, удължаването на продължителността на живота и като цяло – по-успешното развитие на човечеството. В наши дни около 12% от световното население харчи най-малко 10% от семейния си бюджет за здравеопазване. Здравните кризи вече вкарват около 100 милиона души в категорията «бедност» всяка година, като последиците от изменението на климата влошават тази тенденция.

Уязвимостта на човешкото здраве от климатичните промени  може да се дължи на различни фактори:

  • Влошено качество на атмосферния въздух, водата и храните;
  • Увеличен брой екстремни природни явления (наводнения, горещи или студени вълни, пожари, силни бури/урагани);
  • Нарастващо разпространение на болести чрез комари, кърлежи и други кръвосмучещи насекоми;
  • Неблагоприятен демографски състав (застаряващо население);
  • Влошен общ здравен статус на населението;
  • Недобри политически и социално-икономически условия;
  • Слабо развита здравна система и/или ниска професионална подготовка на медицинския персонал;
  • Липса на адекватна информационна система, образование и др.

Така например, промените в климата правят хората по-податливи на допълнителен стрес. По-горещото време през лятото вероятно ще предизвика увеличаване на смъртните случаи от прегряване. Ще нараснат като брой и интензивност наводненията. Поради засушаване и други неблагоприятни за реколтата климатични промени непълноценното хранене и гладът ще бъдат все по-голям бич за бедните страни.

Немаловажна роля играе и уязвимостта на конкретен географски регион към климатичните промени.

Измененията на климата оказват влияние върху човешкото здраве по многобройни и разнообразни по своя характер начини:

  • наранявания и дори смърт в резултат от все по-чести екстремни метеорологични явления (бури, пожари и наводнения);
  • увеличаване на инфекциозни и паразитни болести, пренасяни от животни;
  • увеличаване на смъртните случаи от прегряване в резултат на нахлуването на продължителни горещи вълни;
  • влошаване наредица белодробни заболявания поради продължително вдишване на фини прахови частици в атмосферния въздух, причинени от сухи и горещи ветрове;
  • зачестяване на проблемите, свързани с психичното здраве, болестите на сърцето и др.

Освен това изменението на климата подкопава много от социалните фактори, определящи доброто здраве на хората, като поминък, равенство и достъп до здравни грижи и структури за социална подкрепа.

Всички тези чувствителни към климата рискове за здравето се усещат най-вече от хората в неравностойно положение и/или по-уязвими групи от населението – жени, деца, етнически малцинства, бедни общности, мигранти, по-възрастно население и хора със здравословни проблеми.

Ако глобалното затопляне продължи с неотслабващи темпове, то перспективите пред човечеството не са добри:

  • Между 2030 г. и 2050 г. се очаква изменението на климата да причини в глобален мащаб приблизително 250 000 допълнителни смъртни случая годишно от недохранване, малария, диария и топлинен удар.
  • Преките разходи за бъдещите оздравителни мерки, свързани с климатичните промени,се оценяват на между 2-4 милиарда долара годишно.
  • Райони със слаба здравна инфраструктура – предимно в развиващите се страни – няма да са в състояние да се справят без помощ за подготовка и реагиране.

В България…

Професия


Професия лекар

Професия лекар

Образователен сценарий

Здраве и климатични промени

“Ако не бъде овладяно, изменението на климата е огромна заплаха за здравето, биоразнообразието, изхранването и поминъка в целия свят. ”

Джон Ф. Кери, американски юрист, политик и дипломат


Климатичните промени оказват влияние върху човешкото здраве по многобройни и разнообразни по своя характер начини:

  • наранявания и дори смърт в резултат от все по-чести екстремни метеорологични явления (бури, пожари и наводнения);
  • увеличаване на инфекциозни и паразитни болести, пренасяни от животни;
  • увеличаване на смъртните случаи от прегряване в резултат от нахлуването на продължителни горещи вълни;
  • влошаване на редица белодробни заболявания поради продължително вдишване на фини прахови частици в атмосферния въздух, причинени от сухи и горещи ветрове;
  • зачестяване на проблемите, свързани с психичното здраве, болестите на сърцето и др.

Освен това изменението на климата подкопава много от социалните фактори, определящи доброто здраве на хората, като поминък, равенство и достъп до здравни грижи и структури за социална подкрепа.

Всички тези чувствителни към климата рискове за здравето се усещат най-вече от хората в неравностойно положение и/или по-уязвими групи от населението – жени, деца, етнически малцинства, бедни общности, мигранти, по-възрастно население и хора със здравословни проблеми.


Заплахи за здравето от климатичните промени


Представете на учениците Работен лист "Климатични промени и заплахите за здравето".

Дискутирайте последователно:

  • факторите, които влияят на уязвимостта от климатичните промени;
  • рисковете, свързани с климатичните промени;
  • капацитета и устойчивостта на здравната система.

Проследете възможните здравни проблеми, възникващи в резултат от промените в климата. При необходимост потърсете и споделете с аудиторията повече информация за някои от заболяванията, които са по-разпространени във вашия регион/населено място.

Климатични промени и заплахите за здравето


Професия лекар

Лекарите играят жизненоважна роля за минимизиране на рисковете за здравето и за повишаване на осведомеността относно връзките между здравето и околната среда, което от своя страна може да насърчи екологично отговорно поведение на гражданите.

Дискутирайте с учениците иформацията, предоставена в Работен лист "Професия лекар". Обърнете внимание на по-важните аспекти, залегнали в програмата на Световната здравна организация «Здраве и околна среда». Кои от съветите на лекарите, поместени в края на работния лист, ви се струват приложими в дома, училището и/или населеното място, в което живеете.

Професия лекар

На море и планина

Мария ще летува на море в ученически лагер, а Виктор ще почива със семейството си на планина.

Разделете класа на две и помолете всяка група да направи списък на важните неща в багажа на Мария и Виктор, свързани с грижа за здравето им и предвид техния престой продължително време на открито. Списъците могат да бъдат представени с думи или рисунки.

Организирайте представяне на групите. Допълнете ги, ако има пропуски. Коментирайте важните здравни правила при престой на открито и възможните заплахи за здравето.

Представете пред учениците образователното видео на Световната здравна организация (СЗО) "Климатични промени и здраве".

Обсъдете следните въпроси:

  • Как СЗО оценява проблемите с промяната на климата?
  • Кои жизненоважни човешки дейности са засегнати от изменението на климата (снабдяване с храна и питейна вода, замърсяване на въздуха)?
  • Кои екстремни метеорологични събития най-често се дължат на климатичните промени (горещи вълни, наводнения, горски пожари)?
  • Какви дейности препоръчва СЗО, за да останем здрави и да не изразходваме финансови средства (ходене пеша и колоездене вместо шофиране; намаляване на количествата преработени и опаковани храни; консумация на вода от чешмата, вместо бутилирани вода и напитки)?
  • Кои групи от населението са най-уязвими от промените в климата (възрастни хора и страдащи от хронични заболявания, деца, бременни жени)?
  • Кой трябва да обедини усилия, за да е успешна борбата с климатичните промени (правителства, бизнес, местните общности и всеки един от нас)?

В лекарския кабинет


След предварителна подготовка, организирайте ролева/ситуационна игра – посещение в лекарския кабинет на ученици-пациенти, които са пострадали от топлинен или слънчев удар, имат алергичен пристъп или са пострадали от ухапване/ужилване от насекоми. Пациентите трябва да имат предварителна представа за симптомите, а лекарят/лекарите трябва да могат да задават подходящи въпроси, да поставят диагноза и дадат правилни съвети за действие в момента и бъдещи препоръки за превенция. При малките ученици в ролята на лекар може да влезе и учителят. Може да усложните играта, като пациентите ви са част от уязвими групи – малки деца, възрастни хора, бъдещи майки.


Опасните насекоми - далеч от дома


Представете и дискутирайте дилемата "Опасните насекоми - далеч от дома".

Опасните насекоми - далеч от дома


Какво съобщават медиите


Възложете на учениците в продължение на няколко седмици да проследят съобщения в медиите и интернет за явления, свързани със здравето и променящия се климат. Примери за това могат да бъдат:

Нека учениците при възможност да съберат снимки и видеоматериали. В определен ден да споделят резултатите от своята изследователска дейност.


Pезултат: | 10
Bъпрос: | 10


Направете проучване, съберете информация и подгответе информационни материали – флаери със съвети за превенция и преодоляване на климатични промени, засягащи здравето /горещи и студени вълни, интензивно слънчево греене и други/.

Представете информацията в училище и в местните медии и организирайте разпространение на флаерите към уязвими групи - малки деца от детските градини, възрастни хора.


Въпреки, че много често се злоупотребява с тялото ни, то може да възстанови баланса си. За да постигнем това, първото правило е да спрем да се намесваме в природата.

Weather Greenhouse Consequences Measures Library
<
Видеа
Образователни материали
Допълнителни материали
×

За портала

Информационно-образователният портал „Климадапт” е предназначен за разпространение на информация, обучение на ученици, преподаватели и широката общественост, както и за организиране на граждански проекти и кампании, посветени на преодоляването и адаптацията към промените в климатa. Неговото създаване се осъществи в рамките на проекта Променяме се с климата, който се изпълнява от 10 партньорски организации с подкрепата на Програма „Опазване на околната среда и климатични промени” чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство /2014-2021/.

Порталът „Климадапт” включва разнообразни информационни и дидактични материали (текстове, видеа, урочни планове, дилеми, моделни и приказни истории, работни листове, експерименти, тестове, игри, инструкции как да се организират акции и др.), които предоставят възможности за осъществяване на учебен процес и/или организиране на разнообразни дейности, свързани със смекчаване или адаптиране към настъпващите климатични промени.


Създатели на портала

Информационни текстове и структура, концепция на портала: Климент Минджов

Образователни сценарии: Климент Минджов, Татяна Митева

Дизайн на портала и PDF-файлове: Силвия Магяр

Илюстрации и графики: Ласло Фалвай

Видео адаптация: Иван Кожухаров

Превод от/на английски език:  Ирина Добриянова, Климент Минджов

Редакция на български език: Галина Спасова

Програмиране: Даниел Миреа

Управление на проекта „Променяме се с климата”: Мариана Банчева, Виолета Николова

В портала са използвани снимки и фотоси от платформите „iStock” и „Unsplash”, както и безвъзмездно предоставени материали от фото- и видео библиотеката на Регионалния екологичен център за Централна и Източна Европа (REC).

Благодарност!

Създаването на информационно-образователния портал „Климадапт” стана възможно благодарение на добрата воля и сътрудничеството на широк кръг от специалисти и организации.

Изказваме нашата най-сърдечна благодарност към проф. Денис Медоус и неговите сътрудници за безвъзмездно предоставените авторски права за версия на български език на „The Climate Change Playbook”, включваща 22 интерактивни игри.

Николай Петков изследва и подготви информация, свързана с добри български и чужди практики при справянето с климатичните промени. Благодарим му.

Във виртуалната библиотека към портала са включени разнообразни по характер информационни и образователни материали на различни организации, създадени преди години, но все по-трудно откриваеми в интернет пространството. В тази връзка нашите благодарности са за:

Информационно-образователните текстове в портала отразяват факти и данни от различни международни и български източници: European Commission, European Environment Agency, World Health Organization, United States National Aeronautics and Space Administration  (NASA); Unitеd Stаtеs Еnvirоnmеntаl Рrоtесtiоn Аgеnсу,  Intergovernmental  Panel on Climate Change (IPCC),  World Bank, World Resources Institute , Министерството на околната среда и водите на Република България, Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe, публикации в BBC, The Guardian и други периодични издания. Отговорността за съдържанието и начина на представяне и визуализация на информацията се носи от създателите на портала.

И накрая, но не последно място, бихме желали да изкажем нашата най-искрена благодарност към нашите спонсори от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП) и програмния оператор към Министерството на околната среда и водите на Република България. Благодарим ви!

×

Как да го използваме